Loading...

Proces wykluczenia innych chorób somatycznych przed diagnozą ME/CFS

Ciężko wymienić wszystkie choroby, które mogą objawiać się przewlekłym zmęczeniem. Nawet wysoko wykwalifikowany lekarz nie byłby w stanie wymienić wszystkich – ta wiedza jest po prostu zbyt obszerna (inną sprawą jest przekonanie lekarza, że wszystko wie 😉 ). Jeśli zmęczenie nie ustępuje, a nasza jakość życia zaczyna drastycznie spadać, szukamy pomocy u lekarza. Przeważnie, jeśli wcześniej my albo ktoś z naszych bliskich nie miał złych doświadczeń ze służbą zdrowia, zakładamy, że szybko otrzymamy diagnozę i rozwiążemy nasze problemy.  Gdy tak się nie dzieje, zaczynamy (i słusznie!) zastanawiać się nad poziomem wiedzy i wnikliwością specjalisty, do którego się udaliśmy. Przeszukujemy internet, pytamy znajomych o polecanych lekarzy, zastanawiamy się, jakie badania warto jeszcze wykonać. Poniżej przedstawiam proponowane badania – od banalnych, które już prawdopodobnie masz po pierwszej wizycie u internisty, do bardziej „zaawansowanych” na które przeważnie musimy już łożyć z własnej kieszeni. Niestety, ze względów finansowych, wielu pacjentów ME/CFS nie będzie stać na wnikliwą diagnostykę, zwłaszcza tych, którym choroba odebrała zdolność do pracy.

[table id=1 /]

Pewnie nie wyczerpałam całej możliwej diagnostyki – istnieje wiele chorób nieznanych, czy badań niedostępnych w Polsce. Jednak warto, o ile pozwalają na to nasze skromne siły, szukać alternatywnej diagnozy, za którą może stać uleczalna choroba.


Źródło:

http://www.alpacasquare.pl/2014/02/jak-interpretowac-wyniki-badan.html
http://www.tlustezycie.pl/2013/05/diagnostyka-tarczycy.html
https://www.medme.pl/choroby/niedokrwistosc-sierpowatokrwinkowa,258.html
http://www.endokrynologia.net/content/niedob%C3%B3r-witaminy-d
http://tluste-zycie.jankobialka.com/2014/10/wyczerpanie-nadnerczy-w-funkcjonalny.html
http://livethenature.com/czy-masz-zaburzenia-metylacji/
https://www.meassociation.org.uk/2017/11/new-scientist-blood-cells-in-chronic-fatigue-syndrome-are-drained-of-energy-04-november-2017/
https://www.alablaboratoria.pl/1026-diagnostyka-boreliozy
Schemionek Anja , Bodo Kuklinski, Medycyna mitochondrialna – Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Vital, Białystok 2017.
A. Brakebusch, L. Heufelder, Jak żyć z Hashimoto? Poradnik dla pacjenta, Wydanie: 4, Pro Medica Media, Warszawa 2015.

 Jeśli uważasz treść strony mecfs.pl za pożyteczną, dowiedz się jak możesz wesprzeć jej rozwój.

Również może Ci się spodobać