Loading...

Tydzień świadomości ME/CFS 6-12 Maj

Międzynarodowy Tydzień Świadomości ME/CFS trwa od 6 do 12 maja kończąc się Międzynarodowym Dniem Świadomości ME/CFS (12 maja). Jest to szczególny czas dla osób cierpiących na ME/CFS na całym świecie, w takcie którego wiele organizacji, jak i pacjentów zwiększa swoje wysiłki, by choroba ME/CFS została w końcu zauważona i potraktowana z należytą powagą.

Organizacji, czy środków przekazu jest wiele, jednak najbardziej rozpowszechnioną kampanią są protesty Millions Missing (Milionów Brakuje) organizowane przez ME Action. Pierwsze protesty w ramach ME Action zostały zorganizowane całkiem niedawno, bo w 2016 roku i od tego czasu każdy kolejny protest zyskuje na sile. Zwiększa się też liczba państw, w których protesty takie się odbywają. Pacjenci i ich bliscy mogą wspierać kampanię Millions Missing poprzez fizyczną obecność na zorganizowanym proteście, jednak (niestety) większość chorych nie jest w stanie brać udziału w protestach. W związku z tym organizatorzy znaleźli sposoby na to, by więcej pacjentów mogło poszerzać świadomość ME/CFS bez wychodzenia z domu.  Jednym z nich jest dostarczenie swoich butów na miejsce protestu z umieszczonymi informacjami o ich właścicielu – by buty te mogły symbolizować osobę, która jest tak chora, że nie jest w stanie nawet wyjść i protestować w swoim imieniu. Drugim jest udział w protestach internetowych i tutaj formę ograniczają tylko/aż siły, kreatywność i szybkość internetu protestującego 😉 Można udostępnić swoim znajomym plakaty, czy artykuły dotyczące ME/CFS, podzielić się swoją historią z innymi, czy wrzucić w mediach społecznościowych zdjęcie butów z kartką na której jest imię/pseudonim, wiek, rok zachorowania, miejsce zamieszkania i odpowiedź na pytanie „Za czym tęsknisz najbardziej?” i to wszystko opatrzyć hasztagiem  #MillionsMissing i #MilionówBrakuje.

Niestety w Polsce nie możemy się jeszcze pocieszyć protestami innymi niż internetowe, a i to niewielu pacjentów ma odwagę, by przyznać się do posiadania tak bardzo niezrozumianej choroby. Lecz niech nas to nie zniechęca – od kogoś musi popłynąć informacja o tym, że ME/CFS to ciężka i wyniszczająca choroba. Ktoś musi zacząć – więc czemu nie my? Czemu nie Ty i ja?!

Plakaty do udostępnienia:

https://www.facebook.com/pg/MillionsMissingPoland/photos/?tab=album&album_id=1842786585975791

Więcej informacji o protestach:
https ://millionsmissing.meaction.net/
https ://www.meassociation.org.uk/2019/04/me-is-real-why-me-awareness-week-matters-more-than-ever-18-april-2019/

Jeśli uważasz treść strony mecfs.pl za pożyteczną, dowiedz się jak możesz wesprzeć jej rozwój.

Również może Ci się spodobać