Dla wielu pacjentów ME, szczególnie tych którzy niedawno znaleźli diagnozę bardzo ważne staje się zdobycie jak najlepszej jakości wiedzy o samej chorobie i łagodzeniu objawów. Innym ważnym aspektem jest pomoc bliskim w zrozumieniu ograniczeń naszego ciała. Wiele osób na tej ścieżce preferuje materiały audio-wizualne. W związku z tym Chroniczynka – pacjentka, która od lat zmaga się z ME/CFS, postanowiła przygotować dobrej jakości filmy na YouTube które będą omawiały najważniejsze zagadnienia związane z ME/CFS.
ooo
ooo
Wprowadzenie do tematu zespołu przewlekłego zmęczenia ME/CFS.
ooo
ooo
Opis PEM – najbardziej charakterystycznego symptom Zespołu Przewlekłego Zmęczenia ME/CFS.
ooo
ooo
Opis przyczyn przesilenia prowadzącego do PEM, najbardziej charakterystycznego symptomu Zespołu Przewlekłego Zmęczenia ME/CFS.
ooo
ooo
Strategie pomagające uniknąć zjazdu czyli PEM (Post Exertional Malaise) w zespole przewlekłego zmęczenia ME/CFS. Każdy jest inny i ma indywidualne potrzeby i możliwości zaimplementowania tych strategii, a także może na nie inaczej reagować. Stosowanie tych strategii nie uleczy tej choroby, ale daje szansę na ustabilizowanie symptomów i polepszenie ogólnego stanu zdrowia. Na dzień dzisiejszy nie ma lekarstwa ani terapii potrafiącej wyleczyć z zespołu przewlekłego zmęczenia ME/CFS.
ooo
ooo
Wskazania co należy zrobić, kiedy zjazd już nastąpi. Oczywiście nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się dla każdego pacjenta, jednak można się nimi inspirować szukając własnych metod zarządzania objawami.
ooo
ooo
Najpopularniejsze kryteria diagnostyczne w zespole przewlekłego zmęczenia ME/CFS. Prezentacja bez muzyki.
ooo
ooo
Pierwsza część dywagacji o pozytywnych i negatywnych aspektach starania się o diagnozę medyczną, skupiona głownie na korzyściach wynikających z diagnozy. Negatywne aspekty diagnozy w części drugiej.
Jeśli uważasz treść strony mecfs.pl za pożyteczną, dowiedz się jak możesz wesprzeć jej rozwój.
ooo
ooo